The Volunteering Is Calling!

EVS …marzenie niejednego wolontariusza, dla laików trzy litery, dla szczęśliwców przygoda życia… Od paru miesięcy nasze Centrum jest organizacją wysyłającą na projekty Wolontariatu Europejskiego i już w tym roku na taki projekt wyjechały dwie wolontariuszki. 

„The Volunteering Is Calling! – Pod tym hasłem pomagałyśmy przy Mistrzostwach Świata ISAF w Żeglarstwie w Cascais, w Portugalii, które są jedną z najbardziej prestiżowych imprez na świecie, i podczas której rozdysponowano 75% kwalifikacji olimpijskich. 

Nasz projekt trwał od 9 czerwca do 19 lipca. Przez pierwszy tydzień pobytu integrowałyśmy się ze 158 wolontariuszami z całej Europy, brałyśmy udział w szkoleniu interkulturowym, a także w szkoleniu dotyczącym praw i obowiązków wolontariusza. Po tygodniu, pełne chęci do działania, przystąpiłyśmy do pracy. Codziennie pracowałyśmy po 6 godzin, a do naszych obowiązków należała obsługa tzw. boatparków, biura akredytacji i biura prasowego. Miałyśmy też czas na zwiedzanie Portugalii, próbowanie tamtejszych smakołyków i naukę języka portugalskiego. Oprócz wolontariuszy poznałyśmy również polskich sportowców i dziennikarzy. Wszyscy urzekli nas swoją otwartością. Widzisz kogoś na szklanym ekranie, podziwiasz, zazdrościsz, kibicujesz… i nagle ta sama osoba wyciąga do ciebie rękę i prosi, by zwracać się do niej po imieniu, a potem zdobywa złoty medal mistrzostw!!! Polska ekipa zdobyła dwa medale (Zosia Klepacka – złoto i Przemek Miarczyński – srebro w klasie RS:X) i aż siedem kwalifikacji olimpijskich! Ech… być może zadecydowały o tym zaciśnięte kciuki i nasza obecność? 

Nasze przyjaźnie zawiązane w Portugalii na pewno przetrwają bardzo długo. Mamy nadzieję, że jeszcze raz weźmiemy udział w tego typu projekcie i jeszcze raz będziemy mogły przeżyć tak niesamowitą przygodę. Agnieszka i Klaudia”

Projekt „The Volunteering Is Calling!” został zrealizowany przy wsparciu Unii Europejskiej w ramach Programu „Młodzież w działaniu”, Akcja 2 Wolontariat Europejski.