Nauka angielskich słówek jest całkiem przyjemna, gdy włączy się ją w zabawę i rozwój zainteresowań, a nabyte umiejętności można od razu wykorzystać w praktyce. Przekonali się o tym uczniowie z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Suchedniowie, którzy uczestniczyli w działaniach edukacyjnych „Bajki robotów” i „Ptasie radio”.

W „Bajkach robotów” brały udział dzieci zainteresowane informatyką oraz robotyką. Uczestnicy budowali i programowali roboty w środowisku Lego Mindstorms Software. Prowadzili również studio filmowe, w którym przygotowali angielskojęzyczne, fantastyczne produkcje z samodzielnie wymyślonymi, zbudowanymi, zaprogramowanymi i sterowanymi robotami.

„Ptasie radio” skierowane było do uczniów zainteresowanych poznawaniem oraz badaniem przyrody, a w szczególności ptaków. W ramach Projektu uczestnicy spotykali się z ornitologami z Towarzystwa Badań i Ochrony Przyrody, od których dowiedzieli się wielu ciekawostek o życiu ptaków. Razem z nimi wędrowali po świętokrzyskich lasach, łąkach i polach oraz popłynęli kajakami po Nidzie w poszukiwaniu ciekawych okazów. Dzieci wzięły również udział w międzynarodowym Programie „Spring Alive” i obserwowały ptactwo lęgowe, prowadziły karty obserwacji i przekazywały dane do centrali Programu.

Projekt zrealizowany był dzięki wsparciu Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.